CMS işçileri işten çıkarmalara karşı ayaklandı: İhbar hakkımız gasp ediliyor

Türkiye’nin önde gelen jant üreticilerinden CMS Jant ve Makine Sanayi AŞ’de yaşanan işten çıkarmalar, işçilerin ve toplumun büyük tepkisini çekiyor. Son bir buçuk yıl içinde 1000’den fazla işçinin ihbar hakları verilmeden işten çıkarıldığı fabrikada, mağdur işçiler hak mücadelelerini sürdürüyor.

CMS Jant ve Makine Sanayi AŞ’de işten çıkarmaların ardından işçilerin yaşadığı mağduriyet giderek derinleşiyor. Fabrikada çalışan işçiler, Ege Serbest Bölgesi’nde (ESBAŞ) toplanarak, işten çıkarmalara ve hak gasplarına karşı bir basın açıklaması düzenledi. Eyleme, çeşitli siyasi partiler, dernekler ve grevde olan Lezita işçileri de destek verdi.

İşçiler, basın açıklamasında sık sık “İşten atmalar yasaklansın” ve “İhbar hakkımız gasp edilemez” sloganları attı. Evrensel’in aktardığına göre, açıklamayı okuyan CMS işçilerinden Kutluhan Açıkkaşlı, fabrikada yaşanan haksız uygulamalara dikkat çekti: “CMS’de son bir buçuk yılda 1000’den fazla işçi, şirketin ‘ihbar vermiyoruz’ dayatmasıyla işten çıkarıldı. Bu durum, işçilerin yıllarca sürecek mahkeme süreçlerinden çekinerek tazminatsız işten atılmayı kabul etmelerine neden oldu.”

Açıkkaşlı, devletin de bu hukuksuzlukları yasal hale getirdiğini ifade ederek, “Devletin atadığı arabulucular, işçileri bu haksız sözleşmeyi kabul etmeye zorluyor. Bu, sadece CMS’de değil, birçok fabrikada işçilere dayatılan bir gerçek,” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x