Covid Araştırması: Türkiye’de 1 Milyon İnsanın Koku Duygusu Gitti

Covid-19 geçirdikten sonra koku duyusu azalan ya da tamamen kaybolan kişiler üzerinde yapılan çalışmada dikkat çeken sonuçlara rastlandı. 

Buna göre koku duyusunun bozulmasıyla birlikte hafıza da olumsuz etkileniyor ve dikkat dağınıklığı unutkanlık gibi sorunlar ortaya çıkıyor. 

Türkiye’de koku duyusu geri gelmeyen insan sayısı ise milyonlarla ifade ediliyor. 

İşte detaylar ⬇️

Covid-19 hastalığının dünyada ortaya çıkışının üzerinden 4 yılı aşkın süre geçti.

Ancak hastalığı atlatan bazı kişiler, virüsün yol açtığı koku kaybı, unutkanlık, dikkat dağınıklığı, dalgınlık ve yorgunluk gibi belirtilerle seyreden “beyin sisi” sorunlarını hala yaşıyor.

Türkiye ve Almanya’dan 6 bilim insanı da Covid-19’un bazı insanlarda neden yıllarca iz bıraktığını ve özellikle de bu sağlık sorunlarıyla etkisini sürdürdüğünü anlamak amacıyla çalışma gerçekleştirdi.

Çalışmayı gerçekleştiren ekipte yer alan Kulak Burun Boğaz (KBB) ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Aytuğ Altundağ, Covid-19 ile dünyada adeta bir koku kaybı salgınının da yaşandığını söyledi.

Salgının üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen Türkiye’de hala koku duyusu azalmış ya da geri gelmemiş kişiler olduğuna dikkati çeken Altundağ şunları söyledi ⬇️

‘ABD rakamları net olarak açıkladı. Orada şu ana kadar raporlanan Covid geçiren hasta sayısı 110 milyon. Yaklaşık 20 milyon insan da enfeksiyon esnasında koku kaybı yaşadı ve hala şikayeti devam eden 5 milyon insan var.’

“Türkiye’deki rakamlara baktığımızda yaklaşık 16 milyon insanın Covid geçirdiğini düşünürsek, neredeyse 850 bin ila 1 milyon kişinin hala Covid sonrası koku kaybı şikayetinden mağdur olduğunu görmekteyiz.”

Altundağ, çalışmalardan elde ettikleri bulgulara göre, bu tür sorunlar yaşayan hastalara uygulanması gereken tedavi yöntemlerini şu şekilde sıraladı ⬇️

‘Beyin ve koku alanındaki iltihabı azaltacak ilaç tedavilerimiz var. Bununla birlikte koku egzersizleri vererek beyni uyarmak, yaşam değişikliklerine gitmek gerekiyor.

 Açık havada spor, egzersiz yapılmalı, uyku düzenlenmeli. Mevcut Akdeniz diyetinin modifiye hali olan daha düşük karbonhidratlı ve şekerli, bol lifli, bol yağlı, protein ihtiyacı artırılmış diyetlerle beslenilmeli.’

Öte yandan Covid-19’un yeni varyantı olan Eris’te tat ve koku kaybı yaşandığı belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir