İsrail’in serbest bıraktığı Filistinli çocuk yaşadıklarını anlattı

AA

İsrail ile arasında 7 Ekim günü başlayan çatışmalar artarak devam etti.

Bir ayın geride kaldığı çatışmalara insani ara verildi.

Esirler serbest bırakıldı

Taraflar arasındaki esir takası mutabakatı kapsamında şu ana kadar Gazze Şeridi’nden biri erkek, diğerleri kadın ve çocuk 40 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de Filistinli 117 kadın ve çocuk esir serbest bırakıldı.

Özgürlüğüne kavuşan Filistinli çocuklardan Usame Nayif Marmaş, işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Nablus kentinde 5 ay önce tutuklanmıştı.

AA muhabirine açıklama yapan Marmaş, 5 aydır İsrail hapishanesinde “idari tutuklu” olarak tutulduğunu söyledi.

“Sabah uyanıp yüzümü yıkadıktan sonra biraz Kur’an-ı Kerim okudum”

İsrail hapishanelerindeki Filistinlilerin, Hamas ile İsrail arasındaki esir takası mutabakatını 24 Kasım’da ilk grubun serbest kalmasıyla öğrendiklerini belirten Marmaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

Sabah uyanıp yüzümü yıkadıktan sonra biraz Kur’an-ı Kerim okudum, sonrasında serbest kalacak esirlerin isimlerini belirlemek üzere İsrail askerlerinin koğuşlarda dolaştığını ve listede benim adımın da olduğunu gördüm.

“Yetkililer gelinceye kadar bizleri soğukta beklettiler”

İsrail’in Ofer Hapishanesi’nden çıkarıldığını aktaran Marmaş, “Ofer Hapishanesi’nde sabah saat 08.00’den itibaren Uluslararası Kızılhaç Komitesi yetkilileri gelinceye kadar bizleri soğukta beklettiler.” dedi.

“Her hafta bizleri dövmeye gelirlerdi”

Serbest bırakılan Filistinli çocuk, İsrail askerlerinin soğuk havada kendilerine sadece ince bir çarşaf verdiğini söyleyerek “Her hafta bizleri dövmeye gelirlerdi. Bizdeki tüm kıyafet, örtü ve yatakları da almışlardı.” ifadelerini kullandı.

Filistinli çocuk Marmaş, İsrailli askerlerin bir defasında hava çok soğuk olmasına rağmen hapishanedeki Filistinlilerin üzerine su sıktığını anlattı.

Marmaş ayrıca kendilerine az miktarda yemek ve ekmek verildiğini dile getirdi.

Serbest bırakılmanın mutluluğunu yaşayan Filistinli çocuk esir, İsrail ordusunun yoğun saldırılarına maruz kalan abluka altındaki Gazze Şeridi’nde öldürülenler için ise oldukça üzgün olduğunu ifade etti.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x